Movember або “вусатий” листопад

У 2003 році все розпочалося як веселий жарт двох друзів, а обернулося на важливу соціальну акцію, яка відтоді проводиться щороку та до якої долучається все більше представників чоловічої статі з різних країн. 

Мовембер (від англійського moustache — «вуса» і november — «листопад»)  - чоловічий листопад. Саме цього місяця проводиться флешмоб з відрощування вусів, але не для модного хайпу, а для важливої мети: привернути увагу до проблем чоловічого здоров’я, зокрема до раку простати. 

Що таке Movember ?

Movember розпочав свою діяльність у 2003 році, коли двоє друзів, Тревіс Гароун і Люк Слеттері, за пінтою пива в Мельбурні обговорювали колись модну тенденцію носити вуса та жартували про її повернення.

Тревіс Гароун і Люк Слеттері

Надихнувшись прикладом матері свого друга, яка збирала кошти для лікування раку молочної залози, вони вирішили започаткувати благодійну кампанію про чоловіче здоров'я. Друзі розробили правила Movember (які діють і досі) та домовилися брати по десять доларів за відрощування «мо» (скорочено від англ. moustache — «вуса»). Було розроблено перший логотип Movember та знайдено 30 хлопців, готових прийняти цей виклик.

Ці перші 30 “братів Мо” відрощували вуса з таким ентузіазмом, що у 2004 році було прийнято рішення формалізувати концепцію. Адам Гарон (Adam Garone) взявся допомогти вивести Movember на новий рівень, зареєстрував компанію і створив вебсайт. Джастін Коглан (JC) приєднався до команди, щоб керувати кампанією на рівні штатів.

Ось так виглядає історія Мовембер в цифрах

  • 2003 рік - 30 учасників. Станом на 2021 рік до кампанії доєдналася 21 країна, а кількість учасників зросла до 6,886,128 “братів та сестер Mo”
  • 2004 рік - профінансовано 6 проєктів у сфері чоловічого здоров’я. Станом на 2022 рік кількість проєктів більше ніж 1320. 
  • 2022 рік  - благодійна організація зібрала 402 мільйони фунтів стерлінгів. 

Оригінальну історію створення Мовембер ви можете прочитати за посиланням.

Зміна ставлення до чоловічого здоров’я

Занадто багато чоловіків вважають, що вони повинні мовчати, бути завжди сильними та відповідати стандартам, які встановило суспільство. Це не так. 

Розпочатий у 2003 році рух кинув виклик статус-кво “чоловічій” темі, перевернув уявлення про дослідження чоловічого здоров'я та трансформував способи підтримки сильної статі.

Мовембер зосереджується на актуалізації найбільших проблем, що стосуються здоров'я чоловіків по всьому світу та про які раніше було не заведено говорити відкрито: 

  • психічне здоров'я та запобігання самогубствам, 
  • рак простати, 
  • рак яєчок. 

Як результат: чоловіки стають більш обізнаними, живуть здоровіше та довше.

“Цей рух розпочався з 30 братів Мо. Зараз він налічує понад 6 мільйонів учасників. І ми ще не закінчили”. - говорять засновники руху.

Цей рух розпочався з 30 братів Мо. Зараз він налічує понад 6 мільйонів учасників. І ми ще не закінчили

Ментальне здоров’я

Існує багато захворювань, але одне з них, про яке часто забувають, особливо коли йдеться про чоловіків, - це психічне здоров'я. А воно так само важливе, як і фізичне, і його ігнорування може загрожувати життю.

Ось лише деякі факти:

  • 87% людей, які не сплять, - чоловіки.
  • 11% чоловіків кажуть, що у них немає друзів.
  • 73% дорослих, які зникають безвісти - чоловіки.
  • 8,7% чоловіків залежні від алкоголю.

Самогубство - найбільший вбивця чоловіків у віці до 45 років. 

Існує багато механізмів подолання, які можна спробувати і які допоможуть психічному здоров’ю, наприклад:

  • більше проводити час на свіжому повітрі;
  • висипатися;
  • звернутися до терапевта за необхідності. 

Терапія стає все більш поширеним і популярним вибором, і все більше чоловіків заохочуються до розмови з професіоналом.

Більше про ментальне здоров’я чоловіків можна дізнатися тут. 

Рак простати

Рак передміхурової залози - одна з найпоширеніших форм раку у чоловіків, що вражає передміхурову залозу, яка є частиною чоловічої репродуктивної системи. Через повільний розвиток раку часто відсутні будь-які ознаки або симптоми протягом тривалого часу, що означає, що діагноз іноді ставиться на пізніх стадіях.

Фактори ризику:

  1. Вік. Рак передміхурової залози переважно вражає чоловіків старше 50 років, і з віком ризик зростає. 
  2. Расова приналежність. Дослідження показали, що представники негроїдної раси більше схильні до ризику, а чоловіки азійської раси менше ризикують захворіти на рак передміхурової залози.
  3. Спадковість. Згідно з МОЗ Українирезультати жодного із проведених на сьогоднішній день досліджень не доводять, що конкретний ген підвищує або знижує ризик виникнення раку передміхурової залози. Однак немає сумніву, що чоловіки, у яких хтось із близьких родичів (батько, брат чи син) хворів на рак простати, в 2– 3 рази частіше страждають від цього типу раку.

Існує кілька способів обстеження на рак простати. Одним із поширених є аналіз крові на ПСА (простат-специфічного антигену), що  може допомогти виявити рак простати на ранніх стадіях. Визначити новоутворення та встановити його розміри також допоможе УЗД діагностика. 

Багато чоловіків не говорять про можливі симптоми раку передміхурової залози через сором'язливість, пов'язану з обговоренням інтимної сфери, або через страх втратити гідність під час фізичного обстеження.

“Важливо пам'ятати, що перевірка на рак простати може врятувати життя, а перевірка на рак - це не соромно”. 

Рак яєчка

Рак яєчка - менш поширене онкологічне захворювання, яке зазвичай являє собою безболісну припухлість або зміну форми чи текстури одного з яєчок. Як і більшість видів раку, точні початкові причини раку яєчок невідомі. І як і у випадку з раком простати, чоловіки часто уникають розмов про рак яєчок через інтимність цієї ділянки та страх завдати шкоди своїй чоловічій гідності. 

Рак яєчок становить лише 1% від усіх видів раку, що зустрічаються у чоловіків. Майже всі чоловіки, які лікуються від раку яєчок, виліковуються, тому завжди варто пройти швидку перевірку у фахівця.

Тепер ви знаєте, що Movember - це не просто місяць, коли чоловіки експериментують з волоссям на обличчі. Це місяць, що присвячений порятунку життів. 

Чоловіки мають право виражати свої емоції та отримувати знання про власний організм.  Це забезпечує зменшення ризику захворювань або ж своєчасне виявлення симптомів та отримання відповідної допомоги.

Здорове харчування, фізична активність, відстеження свого психологічного стану, а також щорічні планові чекапи організму на якісному діагностичному обладнанні  - все це в комплексі допоможе зберігати сили та молодість довше і значно поліпшить якість життя чоловіків.

0 коментарів
Залиште свій коментар про цю статтю
Додати коментар

Будьте першим, хто залишив відгук на “Movember або “вусатий” листопад”

Підпишіться на розсилку

Будьте в курсі останніх новин, заходів та рішень