Діагностика анемій: методи та обладнання

Багато хто з нас стикався з поняттям “анемія” на власному досвіді, особливо в дитинстві. В даній статті ми намагалися стисло та простими словами описати цей клінічний синдром, чим він може бути небезпечним та як його діагностувати.

Анемія крові: основні поняття

Анемія - це стан, для якого характерним є зниження гемоглобіну та кількості еритроцитів в крові. Внаслідок чого тканини та органи отримують менше кисню (адже клітини гемоглобіну відповідають саме за транспортування СО2),  і розпочинається кисневе голодування організму. Анемію можна ідентифікувати як захворювання, коли вона переходить у тяжку чи хронічну стадію, або ж як легке періодичне нездужання, що виникає через ряд факторів.

Оптимальна концентрація гемоглобіну в крові, що необхідна для гарного самопочуття та функціонування організму, залежить від віку, статі, поганих звичок (наприклад, куріння) та стану вагітності.

Спровокувати виникнення анемії можуть різноманітні фактори:

  • дефіцит поживних речовин (через неправильне харчування або недостатнє засвоєння), 
  • інфекції (наприклад, малярія, паразитарні інфекції, туберкульоз, ВІЛ), 
  • гінекологічні та акушерські стани (менструації, кровотечі), 
  • локальні запалення в організмі, 
  • хронічні захворювання, 
  • спадкові захворювання.

Стадії анемії

Нижче представлена таблиця з сайту ВООЗ з ознаками норми та стадій наявної анемії (де показники гемоглобіну вказані в грамах на літр).

Пацієнти

Норма, г/л

Анемія

Легка (I cтупінь анемії) 

Середня  (II cтупінь анемії)

Тяжка  (III cтупінь анемії)

Діти віком 6–59 міс 

110 і вище

100-109

70-99 

<70 

Діти віком 5–11 років 

115 і вище

110-114

80–109 

<80

Діти віком 12–14 років 

120 і вище

110-119

80–109 

<80

Невагітні жінки віком >15 років 

120 і вище

110-119

80–109 

<80

Вагітні

110 і вище

100-109

70-99

<70

Чоловіки віком >15 років 

130 і вищу

110-129

80-109

<80

Анемія є серйозною глобальною проблемою громадського здоров'я, яка особливо впливає на дітей раннього віку, дівчат і жінок у період менструації, а також вагітних і жінок у післяпологовому періоді. 

За даними ВООЗ, 40% дітей віком 6-59 місяців, 37% вагітних жінок і 30% жінок віком 15-49 років у всьому світі страждають на анемію.

Симптоми анемії

Симптоми анемії

Ознаки анемії у дорослих

Серед поширених симптомів початку розвитку анемії є: 

  • втома та слабкість, 
  • запаморочення, 
  • сонливість,
  • зміна настрою,
  •  задишка, особливо при фізичному навантаженні, 
  • зниження концентрації та продуктивності.

Фізично анемія може проявлятися блідою та сухою шкірою, постійним відчуттям холоду, випадінням волосся, ламкістю нігтів, головним болем, шумом у вухах. В жінок можливий збій циклу.

Анемія у дітей: симптоми

Доведено, що залізодефіцитна анемія впливає на когнітивний та фізичний розвиток у дітей. Найшвидший спосіб діагностувати анемію і дитини - це звернути увагу на її активність та апетит. Зниження фізичної активності та апетиту є одним із сигналів для батьків. Також дітям характерні й ті симптоми, що описані в розділі вище. 

Види анемій

Анемія - це захворювання, що має багато видів (понад 400). Але, якщо узагальнити, то є три причини виникнення анемії:

  1. втрата крові;
  2. руйнування еритроцитів в крові;
  3. зниження або порушення вироблення еритроцитів

Нижче представлені основні види анемії, які відрізняються за причинами виникнення та механізмами розвитку. 

Залізодефіцитна анемія 

Залізодефіцитна анемія - це один із видів аліментарної анемії. Вона є найпоширенішою, а причиною її виникнення та розвитку є недостатній вміст заліза (Fe) в організмі, що є необхідним для вироблення гемоглобіну.

Поширені симптоми залізодефіцитної анемії: загальна слабкість, втома, нетипові харчові вподобання (наприклад, потреба їсти крейду), порушення кровообігу тощо.

Група ризику: жінки репродуктивного віку або вагітні, особи з незбалансованим харчуванням, донори крові.

Анемія хронічних захворювань

Розвивається як результат тривалих запальних, інфекційних або аутоімунних захворювань, що довгий час присутні в організмі людини. Група ризику: особи з хронічними захворюваннями.

Мегалобластична анемія 

Теж один із видів алемінтарної анемії, яка виникає внаслідок дефіциту вітаміну B12 або фолієвої кислоти, що впливає на синтез ДНК і розвиток еритроцитів. Групи ризику: вегетаріанці та люди з порушеннями всмоктування ШКТ, літні люди.

Гемолітична анемія 

Гемолітична анемія - це анемія, яка виникає  через підвищений розпад еритроцитів, що може бути спричинений генетичними факторами або зовнішніми впливами. Група ризику: особи з генетичними дефектами червоних кров'яних тілець або пацієнти, які приймають медикаменти, що спричиняють гемоліз.

Апластична анемія 

Важка форма анемії, при якій кістковий мозок не виробляє достатню кількість кров'яних клітин. Група ризику: особи, які піддавалися впливу токсичних речовин, променевої терапії або медикаментів, що пригнічують кістковий мозок.

Гіпохромна анемія 

Даний термін використовуються як підсумковий для тих типів анемій, для яких характерна зміна  кольору еритроцитів (вони стають блідішими ніж зазвичай), що є наслідком зниження рівня гемоглобіну.

Діагностика анемій

Діагностика анемій

Щоб діагностувати захворювання, потрібно отримати загальну інформацію про стан здоров’я пацієнта. Діагностика анемії включає такі дослідження крові:

  1. Загальний аналіз крові (ЗАК).
  2. Аналіз мазка периферичної крові.
  3. Розгорнутий аналіз крові.

Досліджується вміст таких компонентів в крові, як феритин, фолієва кислота, гемоглобін, вітамін В12 та інші.

На основі результатів лікар може визначити, чи є анемія лише результатом недостатнього харчування, або ж це захворювання спричинене більш серйозними процесами, що відбуваються в організмі людини.

Обладнання для діагностики анемій

Для точного аналізу крові лабораторіям потрібне різне обладнання, що включає центрифуги, мікроскопи, біохімічні аналізатори, спектрофотометри тощо. Кожен прилад відіграє свою роль на певному етапі дослідження.  

Роль гематологічних аналізаторів в діагностиці

Залежно від висновків, пацієнта може бути скеровано до гематолога, який займається лікуванням хвороб крові.

Гематологічні аналізатори дозволяють виконувати розгорнуті аналізи крові. Це є важливим для діагностики анемій, які можуть бути пов'язані з різними захворюваннями, зокрема з онкологічними процесами.

В med.hlr.ua представлені гематологічні аналізатори Mindray, що визначають абсолютний вміст лейкоцитів, еритроцитів та тромбоцитів, а також концентрацію гемоглобіну в цільній крові.

Більш детально про гематологічні аналізатори та вимірювані параметри можна дізнатися тут. 

Читайте також: Онкомаркери: види, методи та обладнання для виявлення

0 коментарів
Залиште свій коментар про цю статтю
Додати коментар

Будьте першим, хто залишив відгук на “Діагностика анемій: методи та обладнання”

Підпишіться на розсилку

Будьте в курсі останніх новин, заходів та рішень