Методи та види ультразвукових досліджень
Ультразвукове дослідження - це процес візуалізації, під час якого використовують звукові хвилі для отримання зображень органів, тканин та інших структур усередині тіла. Діагностичне ультразвукове дослідження має безліч застосувань. Наприклад, ультразвук може допомогти:
- знайти причину болю, набряку та інших симптомів;
- виявити закупорки, нарости і структурні проблеми в органах, залозах і кровоносних судинах;
- визначити різницю між кістами та твердими пухлинами.
Ультразвукові процедури використовуються для обстеження різних частин тіла:
- серця та серцевих клапанів;
- кровоносних судин;
- хребта;
- органів черевної порожнини, включно з печінкою, жовчним міхуром, підшлунковою залозою і селезінкою;
- органів таза, включно із сечовипускальним каналом, а також чоловічими і жіночими репродуктивними органами;
- щитоподібної та паращитоподібної залози;
- нирок;
- грудей;
- мозку.
Залежно від досліджуваного органу бувають такі види УЗД:
- УЗД черевної порожнини;
- УЗД молочної залози;
- УЗД сонної артерії;
- УЗД опорно-рухового апарату;
- УЗД передміхурової залози;
- УЗД щитоподібної залози;
- УЗД вен (кінцівки);
- УЗД порожнини матки і маткових труб;
- УЗД лімфовузлів;
- УЗД плода;
- УЗД таза;
- УЗД мошонки;
- УЗД судин.
Значення та переваги УЗД
Ця діагностична процедура має велике значення, оскільки допомагає виявити те, що не видно озброєним оком.
Три основні пункти, які показують важливість процедури:
- Діагностика причин найрізноманітніших захворювань. Саме ультразвук найкраще підходить як додатковий спосіб діагностики. Діагностичне УЗД може допомогти діагностувати або виключити можливі причини хвороби, визначити точний діагноз і методи подальшої терапії.
- Можливість багаторазового застосування. УЗД дає змогу не тільки виявити захворювання або патологію, а й відстежувати динаміку лікування та ефективність призначеної терапії.
- Проведення деяких процедур біопсії. Під час деяких видів біопсії використовується голка для забору зразка рідини або тканини з організму для дослідження. УЗД може знайти аномальну ділянку і направити голку в потрібне місце для взяття зразка.
Під час проведення деяких досліджень ультразвуковий апарат поміщається всередину отвору в тілі, щоб отримати більш чітке зображення. Залежно від органів, що перевіряються, прилад може бути поміщений у:
- Піхва. Процедура називається трансвагінальним УЗД. Допомагає побачити матку та яєчники.
- Пряма кишка. Трансректальне УЗД, яке зазвичай проводять для огляду передміхурової залози.
Види УЗД у гінекології
Гінекологічні УЗД дають змогу визначити розміри яєчників, стан матки, встановити товщину ендометрія.
Процедура допомагає стежити за здоров'ям і розвитком майбутньої дитини під час вагітності, а також виявити деякі захворювання, наприклад, вроджені дефекти, які можна побачити тільки на знімках.
За допомогою УЗД можна визначити стать дитини та перевірити наявність проблем під час вагітності. Наприклад, УЗД може показати, чи правильно розташована плацента.
Види гінекологічних УЗД:
- трансабдомінальне УЗД;
- трансвагінальне УЗД;
- трансректальне УЗД.
Методи ультразвукових досліджень
Існують різні методи УЗД. Один тип, званий доплерівським ультразвуком, може показати рух у тілі. Наприклад, биття серця, швидкість і напрямок руху крові по кровоносних судинах. Інший тип ультразвуку може створювати тривимірні зображення.
Найпоширеніші види УЗД:
- Доплерівське ультразвукове дослідження. Неінвазивний тест, який дає змогу відобразити кровотік, відбиваючи високочастотні звукові хвилі від червоних кров'яних тілець та створюючи зображення кровоносних судин, тканин і органів. Слабкий звук або його відсутність можуть вказувати на перешкоду в кровотоці.
Крім того, доплерівське ультразвукове дослідження дає змогу виявити аномальний кровотік всередині судини, що може вказувати на закупорку, спричинену тромбом або запаленням.
- Кольорова доплерографія. Удосконалена форма доплерівської ультразвукової технології, за якої використовують різні кольори для позначення напрямку кровотоку. Це спрощує інтерпретацію доплерівської техніки.
- Дуплексне ультразвукове дослідження. Передбачає використання високочастотних звукових хвиль для вивчення швидкості кровотоку і структури вен ніг. Термін «дуплексне» пов'язаний з тим, що використовуються два режими ультразвуку - доплерівський і B-режим. Датчик, що працює у В-режимі (як мікрофон), отримує зображення досліджуваної судини. Доплерівський датчик всередині датчика оцінює швидкість та напрямок кровотоку в судині.
Наприклад, дуплексне УЗД сонної артерії може бути проведене для оцінки оклюзії (закупорки) або стенозу (звуження) сонних артерій шиї та/або гілок сонної артерії. Цей вид доплерівського дослідження дає змогу отримати двомірне (2-D) зображення артерій, щоб визначити структуру артерій і місце розташування оклюзії, а також ступінь кровотоку.
- Триплексне ультразвукове дослідження (кольорова візуалізація потоку). Удосконалена форма доплерівської ультразвукової технології. У процедурі, схожій на дуплексне УЗД, використовується колір для виділення напрямку кровотоку. Судини, в яких тече кров, забарвлюються в червоний колір для потоку в одному напрямку і в синій для потоку в іншому, при цьому колірна шкала відображає швидкість потоку.
- Трансвагінальне ультразвукове дослідження (також зване ультрасонографією). Ультразвукове дослідження з використанням невеликого інструменту, званого датчиком, що вводиться в піхву для оцінки структури ендометрія.
- Трансабдомінальне ультразвукове дослідження. Під час ультразвукового дослідження черевної порожнини використовуються звукові хвилі для отримання зображень структур у верхній частині живота. Воно використовується для діагностики болю або дистензії (збільшення), а також для оцінки стану нирок, печінки, жовчного міхура, жовчних проток, підшлункової залози, селезінки та черевної аорти. Ультразвук безпечний, неінвазивний та не використовує іонізуючого випромінювання.
УЗД - це важлива частина комплексних обстежень. Щодня за процедурою звертаються тисячі пацієнтів. Тому клініки повинні мати якісні та стійкі УЗД апарати, які гарантують повноцінний огляд і діагностику.
Пропонуємо ознайомитися з нашими УЗД апаратами за посиланням. У нас ви знайдете як стаціонарні, так і портативні моделі.
Будьте першим, хто залишив відгук на “Методи та види ультразвукових досліджень”