Апарати ШВЛ: види, принципи дії та застосування
Апарати штучної вентиляції легень - це медичне обладнання, яке тимчасово перебирає на себе роботу серця та легенів в критичних для здоров’я ситуаціях, коли людина не може дихати самостійно
Що таке апарати ШВЛ?
Апарати штучної вентиляції легень - це медичне обладнання, яке тимчасово перебирає на себе роботу серця та легенів в критичних для здоров’я ситуаціях, коли людина не може дихати самостійно. Прилади розроблені таким чином, щоб примусово насичувати кров киснем, забезпечувати її циркуляцію по всьому тілу та виводити вуглекислий газ. Таким чином, основна мета пристроїв - підтримка життєдіяльності штучним способом у разі порушення природного дихання. Апарати ШВЛ ще називають апаратами штучного дихання або штучного кровообігу. Їх використовують під час операцій на серці, під час проведення трансплантації органів, при серцевій недостатності. Вони можуть використовуватися як у клінічних умовах, так і вдома.
Основні види апаратів ШВЛ
ШВЛ-апарати є ефективним обладнанням, що в буквальному сенсі підтримує газообмін в організмі та змушує легені виконувати свою функцію, коли вони не здатні впоратися самостійно.
За способом використання апарати поділяються на два основні типи: інвазивні та неінвазивні.
Інвазивні апарати ШВЛ
Потребують процедури інтубації або трахеостомії, коли через штучно створений в трахеї отвір вводиться спеціальна ендотрахеальна трубка. Медичні ситуації, коли найчастіше використовуються інвазивні апарати ШВЛ:
- у відділеннях інтенсивної терапії для пацієнтів у критичному стані (кома, шок, важкі травми);
- при дихальній недостатності (COVID-19, пневмонія, набряк легень);
- під час або після складних операцій (анестезія, післяопераційне відновлення);
- в травматології у разі серйозних травм грудної клітки;
- в педіатрії для підтримки дихання в передчасно народжених дітей із недостатньо розвиненими легенями.
Неінвазивні апарати ШВЛ
Не вимагають інвазивного втручання. Через маски (назальні або повнолицеві) в організм пацієнта подається кисень або киснева суміш. Апарати неінвазивної ШВЛ широко застосовуються в таких випадках:
- при лікуванні пацієнтів з хронічними захворюваннями легенів (наприклад, хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ) або синдром обструктивного апное сну);
- при гострій дихальній недостатності, але без потреби в інтубації;
- під час порушення газообміну (гіпоксія, гіперкапнія);
- для тимчасової стабілізації пацієнтів із гострою дихальною недостатністю перед інтубацією.
Деякі апарати можуть поєднувати в собі інвазивну та неінвазивну ШВЛ. Наприклад, апарат ШВЛ високого класу VK600 Amoul — це високоякісний багатоцільовий пристрій, призначений для забезпечення дихальної підтримки пацієнтів різних вікових категорій: від новонароджених до дорослих.
Основні характеристики та переваги:
- Універсальність використання: Підтримує як інвазивну, так і неінвазивну вентиляцію, що дозволяє застосовувати його в різних клінічних ситуаціях.
Підходить для різних типів пацієнтів: Може використовуватися для немовлят (дихальний об'єм 2-100 мл), дітей (20-300 мл) та дорослих (100-2000 мл), включаючи новонароджених з вагою від 500 грамів. - Потужна безшумна турбіна: Забезпечує постійну вентиляцію без залежності від джерела стисненого повітря, що підвищує мобільність та зручність використання.
Більше про апарат VK600 Amoul тут
Принцип роботи апаратів ШВЛ
Апарати ШВЛ поділяються не тільки за способом використання, а й за розміром та режимом управління. Існують портативні апарати ШВЛ, які легко транспортувати, та стаціонарні, що використовуються в основному в хірургічних відділеннях. За принципом роботи апарати штучної вентиляції легенів можуть мати ручне керування, автоматичне або комбіноване.
Автоматичні режими вентиляції
Автоматичний режим вентиляції полягає в тому, що апарат самостійно контролює всі параметри на основі заданих налаштувань. Сучасні апарати ШВЛ можуть:
- визначати об’єм та частоту подачі повітря або киснево-повітряної суміші;
- самостійно аналізувати параметри дихання пацієнта (тиск, потік, рівень кисню);
- працювати в режимах адаптивної вентиляції ( Adaptive Support Ventilation), де відбувається автоматичне регулювання підтримки дихання.
Ручне керування параметрами
Даний режим керування передбачає, що медичний персонал може вручну налаштовувати такі параметри як: частота дихання, об’єм повітря та рівень кисню. Використовується у випадках, коли необхідний повний контроль над вентиляцією, щоб забезпечити оптимальні умови для пацієнта.
Наприклад, ручний апарат ШВЛ типу «Амбу» для дорослих від компанії Amedica призначений для ручної штучної вентиляції легень у випадках дихальної недостатності будь-якої етіології.
Принцип дії: шляхом стискання самонаповнюваного силіконового мішка повітря примусово подається в легені пацієнта через маску. Дихальний об'єм залежить від ступеня стискання мішка, а частота подачі повітря та хвилинна вентиляція легень визначаються інтенсивністю дій оператора.
Сфери застосування апаратів ШВЛ
Апарати ШВЛ застосовуються всюди, де в пацієнтів виникає проблема з природним диханням. Деякі ШВЛ можна використовувати самостійно вдома, а деякі - лише в медичних установах.
Домашня вентиляція легень
Досить поширеним є використання портативних неінвазивних апаратів ШВЛ пацієнтами з хронічними респіраторними захворюваннями.
Найпоширеніші режими:
- CPAP (постійний позитивний тиск у дихальних шляхах) – для пацієнтів з апное уві сні.
- BiPAP (двохфазний позитивний тиск) – для людей із ХОЗЛ або неврологічними захворюваннями.
Також вдома може використовуватися і інвазивна ШВЛ, але за умови обов’язкового спеціального догляду за пацієнтом.
Використання в медичних установах
І все ж найчастіше апарати ШВЛ використовуються в хірургії, проведенні реанімаційних заходів та наданні невідкладної допомоги у випадках критичних станів.
Як вибрати апарат ШВЛ?
Основні характеристики вибору
Перед тим, як купити апарат ШВЛ слід ретельно підійти до його вибору, враховуючи всі характеристики та параметри, які вам необхідні.
На що слід звернути увагу:
- тип вентиляції (вам потрібна інвазивна чи неінвазивна ШВЛ?);
- наявність різних режимів роботи (підійде ручне керування чи автоматичне?)
- розмір та вага (портативний чи стаціонарний прилад?);
- тощо.
Додаткові функції ШВЛ апаратів
Деякі апарати мають додаткові функції, такі як вбудовані акумулятори, моніторинг життєвих показників, інтеграція з іншими медичними пристроями та комп’ютерами. Це робить їх більш ефективними у різних клінічних умовах.
Вибір відповідного апарату ШВЛ залежить від потреб пацієнта та умов його використання. Завдяки сучасним технологіям апарати ШВЛ стають все більш ефективними у підтримці дихання та покращенні якості життя пацієнтів з хронічними захворюваннями дихальних шляхів.
Обирайте необхідне обладнання для ШВЛ на нашому сайті!
Будьте першим, хто залишив відгук на “Апарати ШВЛ: види, принципи дії та застосування”